همراه ما باشید

درگاه واسط بانکی چیست؟

آنچه در سال های اخیر با عنوان درگاه واسط پرداخت یا درگاه واسط بانکی مشهور شده در واقع همان شرکت هایی هستند که در اسناد و آیین نامه های بانک مرکزی، پرداخت یار خوانده می شوند. مهم ترین کار این شرکت ها ارائه درگاه پرداخت اینترنتی به متقاضیان است و کلمه «واسط» در اینجا به این معنا ست که این شرکت ها واسطه بین مشتریان درگاه پرداخت و یک شرکت پی اس پی یا همان متولیان پرداخت الکترونیکی هستند. بنابراین متقاضیان درگاه پرداخت برای سایت های مختلف می توانند آنرا هم به صورت مستقیم و هم به واسطه یک شرکت پرداخت یار دریافت کنند.

وضع قانون برای پرداخت یاری
مهم ترین اتفاق در این زمینه وضع قوانین اولیه پرداخت یاری بود. نخستین اثر قانومندشدن فعالیت پرداخت یار ها افزایش تعداد فعالان این حوزه بود، چرا که با روشن شدن میدان فعالیت و مشخص شدن بستر درآمدزایی، شرکت های بیشتری توانستند با اطمینان خاطر پا در این عرصه بگذارند. همچنین با روال مند شدن امور، نوعی پاسخگویی و تعهد متقابل میان پرداخت یارها و شرکت های پرداخت بوجود آمد که نتیجه مهم آن جلوگیری از ضایع شدن حقوق دریافت کنندگان نهایی خدمات درگاه اینترنتی، یعنی مردم بود.

درگاه های واسط مجاز
در حال حاضر شرکت های ذیل موفق به دریافت مجوز قانونی برای اعطای درگاه پرداخت شاپرکی به متقاضیان شده اند و متقاضیان می توانند با مراجعه به سایت آنها اقدام به ساخت درگاه پرداخت کنند.
شرکت ایوان رایان پیام – شرکت اندیشه هوشمند رایان پارسی – شرکت پردازش ابری مریان – شرکت پرشیاتک – شرکت پیشگامان فناوری اطلاعات کهکشان – شرکت تجارت الکترونیک ارتباط فردا – شرکت تجارت الکترونیک دی – شرکت تراکنش همراه ایمن – شرکت توسعه سامانه تسکا – شرکت رایان مهر دانش سنج – شرکت رهیاب پیام گستران – شرکت سابین تجارت آریا – شرکت توسعه فناوری و تجارت الکترونیک کارن – شرکت جهان ارتباطات نکا – شرکت رهیاب رایان فردا – شرکت روان ارتباط عصر – شرکت سرمایه گذاری ریبو رویال کیش – شرکت فن آوران پارس یار – شرکت فناوری اطلاعات و تجارت الکترونیک نیوار – شرکت فناوری همراه همتا پردازش – شرکت کارت اعتباری ایرانیان – شرکت مانا تدبیر آوا تک – شرکت رهجویان ارتباطات جاوید آرپا – نکست پی – شرکت همراه پرداز زرین – شرکت هدایت هوشمند قرن – شرکت راهکار نوین زیبال – شرکت خدمات همراه آیسان لوتوس – شرکت وب کاران ایمن – شرکت تجارت الکترونیک میهن ویژن – شرکت توسعه تجارت الکترونیک پوپک – شرکت آوا گستر زرین – شرکت کاسپین وب سیمای نوران – شرکت توسعه وب جوان – شرکت زرین پال – شرکت حسابیت – شرکت بیت پی

نسل اول و دوم درگاه واسط (شرکت های پرداخت یار)
از یک منظر پرداخت یارها را می توان به دو دسته نسل اول و دوم تقسیم کرد. نسل اولی ها آنهایی هستند که به مشتریانی ارائه خدمت می کنند که پی اس پی ها تمایلی به ارائه خدمت به آنها ندارند. این دسته از پرداخت یارها صرفاً درگاه واسط هستند. اما نسل دوم پرداخت یارها آنهایی هستند که ارزش افزوده ایجاد می کنند و با ارائه سبدی از خدمات و عرضه خدمتی بیش از صرف پرداخت به مشتریان خود افق های تازه ای در کسب و کارها میگشایند. بدین ترتیب بزرگ ترین مزیت پرداخت یارها و استارت آپ های مالی بالابردن میزان دسترسی مردم به خدمات پرداخت است، زیرا می توانند به حوزه هایی ورود کنند که مقیاس آنها با پی اس پی ها متفاوت است. برخی از این حوزه ها برای پی اس پی ها مقرون به صرفه نیست و در برخی هم توانایی ارائه خدمت ندارند. ویژگی مهم پرداخت یارها بازار بخش بندی شده و تخصصی آنها ست، بدین طریق که هر پرداخت یار خدماتی منحصربه فرد و جذاب برای یک دسته یا صنف از مشتریان ارائه می کند.

و اما چرا درگاه واسط؟
اگر می توان به صورت مستقیم به سراغ یک psp رفت و درگاه پرداخت بانکی گرفت دیگر چه نیازی است که درگاه خود را از طریق پرداخت یارها یا همان درگاه های واسط اخذ کنیم؟
دلیل اش این است که هر پرداخت یار معمولا با یک یا چند شرکت پرداخت یا پی اس پی قرارداد همکاری دارد و در توافقات فی مابین برخی از مراحل اخذ درگاه اینترنتی تسهیل شده است. بستن قرارداد مستقیم با شرکت های پرداخت الکترونیکی به دلیل فرآیند اداری نسبتا طولانی و حساسیت آنها روی تکمیل بودن تمام مدارک نظیر اینماد، برای کسب وکارهای کوچک دردسر ساز است. به علاوه، گاهی یک فروشگاه به دو یا چند درگاه پرداخت برای سایت خود نیاز دارد که بستن قرارداد با چند شرکت تامین کننده درگاه بانکی، دردسرهای یاد شده را چند برابر می کند. از این رو گرفتن درگاه از طریق پرداخت یارها راحت تر است.

چند تفاوت دیگر میان درگاه مستقیم و درگاه واسط بانکی

1- تسویه حساب
در درگاه واسط مبلغ پرداخت شده توسط مشتری بر اساس سیکل های شاپرکی ابتدا به حساب شرکت واسط می رود و پس از آن به حساب صاحب سایت یا فروشنده انتقال پیدا می کند، همین امر کنترل و نظارت بر نقل و انتقال پول در این نوع از درگاه ها و میزان شفافیت مالی آنها را کاهش می دهد. نحوه تسویه حساب در درگاه اینترنتی مستقیم، بلافاصله پس از واریز از سوی شاپرک است.

2- کارمزد
اکثر شرکت های واسط بنا به نوع خدمات جانبی خود از مشتریان کارمزد دریافت می کنند و این موضع متناسب با حوزه تخصصی فعالیت آنهاست. درحالی که خدمات درگاه بانکی مستقیم، در حال حاضر رایگان است.

3- مخاطره در کار پرداخت یارها
تمام مزایای یاد شده زمانی محقق می شود که پرداخت یارها در مسیر حقیقی خود حرکت کنند و وظیفه ارائه راهکارهای خلاقانه در صنعت پرداخت را دنبال کنند. این کار نیز مانند هر کار دیگری می تواند از رسالت اصلی خود فاصله بگیرد و نقشی معکوس در پیکره اقتصادی کشور بازی کند. مثلاً ورود پرداخت یارها به حوزه های غیرقانونی نظیر تأمین ابزار پرداخت برای کسب و کارهایی که مشروعیت آنها محرز نشده یکی از این مخاطرات است. البته قانونگذار ترفندهایی را برای کنترل عملکرد پرداخت یارها در نظر گرفته، مثلاً اینکه حجم تراکنش های آن ها نمی تواند از مقدار سهام تا تضامینی که نزد پی اس پی گذاشته اند بیشتر باشد. از این رو سیستم پرداخت یار همانقدر که می تواند به اصلاح نظام پرداخت و نحوه ی اخذ کارمزد کمک کند، در صورت منحرف شدن از رسالت اصلی خود ممکن است مشکلات موجود را چندبرابر کند.

ویژگی های یک درگاه اینترنتی خوب

یک درگاه خوب صرف نظر از واسط یا مستقیم بودنش باید ویژگی های زیر را داشته باشد.
• اتصال پایدار
• سرعت بارگذاری بالا
• سازگاری با تمامی صفحات نمایش اعم از موبایل، تبلت و رایانه
• سرعت بالای انجام تراکنش
• صحت بالای 99.5 درصدی تراکنش ها
• امنیت فوق العاده، مطابق با آخرین استانداردهای بین المللی و دستورالعمل های شاپرک
• امکان اصلاح اشتباهات بدون نیاز به تکرار مراحل قبلی به هنگام پرداخت
• اعلام آنی مغایرت ها و پاسخگویی سریع و کامل در قبال آنها
• پشتیبانی 24 ساعته در تمام ایام هفته از طریق مرکز تماس

از ارائه کننده درگاه اینترنتی انتظار چه خدمات و قابلیت هایی می توانید داشته باشید؟
• راه اندازی چندین درگاه برای هر کسب وکار
• قابلیت تعریف چند شماره شبا برای هر پذیرنده
• تسهیم مبالغ پرداختی مشتریان بین حساب های هر پذیرنده
• درگاه ویژه پرداخت قبض
• ذخیره شماره کارت های پرکاربرد مشتریان
• تخصیص شناسه به هر پرداخت
• پرداخت درون برنامه ای در اپلیکیشن ها
• استرداد وجه خرید (Refund) از دو مسیر شتابی و شاپرکی
• قابلیت پرداخت مستمر خریدهای تکراری یا Recurring Payment
• امکان شخصی سازی درگاه در نسخه درون برنامه ای
• دریافت پلاگین جهت اتصال سایت به درگاه
• تنظیم زمان بازگشت به سایت پس از انجام هر تراکنش

گزارش گیری از درگاه پرداخت بانکی
یکی از قابلیت های مهم این ابزار پرداخت امکان گرفتن انواع و اقسام گزارش است. هر قسم از گزارش برای یک نوع از کسب وکار مفید است. بنابراین امکان گزارش گیری متناسب با کسب و کار خودتان را از شرکت ارائه کننده درگاه پرداخت اینترنتی بخواهید.

• ارائه گزارش های متنوع و شخصی سازی شده در قالب سرویس های Inquiry، Push و ITD
• ارائه صورتحساب دقیق همراه با ریز تراکنش ها در هر چرخه شاپرکی
• پرتال جامع گزارش گیری تحت وب